Category Archives: مقالات

 • 4

MDF خام

Tags :

Category : مقالات

MDF نوعی فیبر با چگالی بین 650 تا 800 کیلوگرم در متر مکعب که از تحت فشار قرار دادن مخلوط چسب و ذرات چوب (ضایعات چوب یا سایر مواد سلولزی) توسط پرس تولید می شود. نوع افزودنی های چسب و همچنین میزان و شکل پرس در این پروسه نوع و خصوصیات فراورده نهایی را تعیین می کند. MDF از مقاومت زیادی در مقابل رطوبت برخوردار است و همواره به عنوان مغز و درون کار در صنعت چوب مورد استفاده قرار می گیرد.

آلمان و ترکیه از بزرگترین تولید کنندگان ام دی اف در جهان بشمار می روند. معمولا فیبر های تولید شده بصورت خام و یا روکش شده ( با انواع روکش های ملامینه، چوب طبیعی، کاغذهای دکوراتیوPVC ، VINILIUM، HPL ، فرمیکا و … ) در ضخامت های مختلفی به بازار عرضه می شوند . ورقه های MDF در ضخامت های 2،  3 ، 4 ، 6 ، 8 ، 10 ، 12 ، 16 ، 18 ، 20 ، 25 ، 32 و 38 میلیمتر وارد بازار می شوند .

در حال حاضر حدود 15 درصد نیاز کشور به MDF در داخل و 85 درصد آن توسط واردات از سایر کشور ها تهیه می شود .

امروزه در بیشتر موارد سازندگان کابینت از MDF به جای تخته سه لایی یا تخته های نئوپان استفاده می کنند. MDF در ساخت کابینت، دیوارهای چوبی، کمد و دکوراسیون داخلی منازل کاربرد زیادی دارد.

mdf-1

 

از جمله خصوصیاتی که باعث ایجاد کاربردهای متنوع MDF در صنایع دکوراسیون شده عبارتند از :

 1. خصوصیـات فیزیـکی و مکـانیکی بالا
 2. دامنه وسیع دانسیته (وزن مخصوص)، ضخامت و ابعاد قابل تولید
 3. قابلیت ابزار خوری ، ماشین کاری و سنباده زنی
 4. سطوح صاف و متراکم
 5. قابلیت شکل پذیری و لبه های صاف
 6. عدم وجود معایب چوب
 7. پایداری ابعاد و مقاومت به فشرده شدن
 8. زیبایی ظاهری، طبیعت ملایم و ظریف و حالات شبیه به چوب
 9. قیمت مناسب

mdf

 

در حقیقت MDF وارداتی به هر دو صورت خام و روکش شده عمدتاً از کشور های ترکیه ، اندونزی، روسیه ، اسپانیا ، ایتالیا، آلمان ، اتریش، فنلاند و… وارد می شوند. نوع بدون روکش و رنگ نشده MDF، که MDF خام نام دارد.

 

شما می توانید این ام دی اف را که از چوب های با کیفیت تهیه گردیده و فشرده سازی آن با تکنولوژی مدرن در کشورهای اروپایی صورت گرفته است، را خریداری کرده و به دلخواه و سلیقه خود جهت طراحی یک دکوراسیون با شکوه آن را به تولیدکننده ها جهت نصب روکش های با کیفیت و مورد نظر خود تحویل دهید.

 

در حال حاضر MDF های ترکیه و اندونزی به جهت قیمت مناسب تر و کیفیت قابل قبول طرفداران زیادی را در ایران به خود جلب کرده است.

 

 


 • 2

انواع ام دی اف

Tags :

Category : مقالات

 1. MDF نازك:

 این تخته‌ها به كلاسهای خیلی نازك از 5/2 تا 6 میلی متر و 4 تا 6 میلی متر تقسیم میشود. از موارد كاربرد عمومی MDF های نازك، كف كشوها، پشت كابینت ها، رویه درها و… می باشد. تمام رو سازی قابل انجام روی MDF معمولی روی MDF نازك نیز اجرا میشود. از سایر موارد كاربرد  MDFهای نازك عبارتند از: دیوار كوب ها، پوشش های سقف، غرفه های نمایشگاهی، صنایع اتومبیل سازی، رویه لاستیك زاپاس(یدك) پشت صندلی، رویه در، تولید تخته های انحناء دار و … می باشد.

 1. MDF ضخیم:

 MDF های ضخیم طبق استاندارد به كلاسهای 45-30 میلی متر و 60-45 میلی متر تقسیم شده اند و جهت ساخت سازه های معماری، ستونها، پایه های میز ، طاقها، رویه كاری (كابینت)، كف نیمكت و كلا” مواردی كه صفحات ضخیم و بزرگ با خواص ماشین كاری (خصوصا” عمیق) مسطح و با سطوح صاف نیاز است ، استفاده می شوند.

 

 1. MDF با وزن مخصوص بالا:

 MDF های استاندارد معمولی با ضخامتهای 19-12 میلی متر معمولاً دارای چگالی 650 تا 800 kg/m هستند. چگالی های بالاتر یعنی بالای 800 نیز تولید و عرضه می شود. در واقع با اضافه كردن فیبر، چسب و فشار در حین پروسه تولید اوراق سنگین تر تولید می شود، افزایش چگالی، قابلیت های ماشین كاری و سطح سازی (رنگ، روكش و…) را افزایش میدهد و نیز خصوصیات مكانیكی و فیزیكی MDF نیز بهبود می یابد. از موارد استفاده این نوع MDF های سنگین (HDF) عبارتند از: كف پوشها، پله ها، قفسه های صنعتی، میز كار و… 

 1. MDF با وزن مخصوص پائین:

 MDF با وزن مخصوص 550 تا 650 kg/m و ULDF با وزن مخصوص زیر   55 kg/m ،جهت استفاده در مواردی كه وزن كمتر مورد نیاز است و نیازی به استحكام بالا وجود ندارد یا در مواردی كه خواص عایق صدا بودن مورد نیاز باشد تولید و عرضه می شود. این MDF  ها جهت ساخت پروفیلهای تزئینی معماری، ساخت غرفه های نمایشگاهی و كلاً مواردی كه جابجایی با دست مورد نیاز است و نیز حمل و نقل و ابزار خوری سریع مورد نیاز است، كاربرد دارد.

 1. MDFبا روكش های تزئینی:

 مهمتـرین و غیـر قـابـل تفكیك ترین كاربرد یا آماده سازی MDF جهت كاربرد نهایی، روسازی آن و خصـوصـا” روكش كردن آن می باشد. انجـام عملیـات روكـش كردن MDF امـروزه جـزء خدمات ضروری تولیدكنندگان MDF به خریداران می باشد، بطوریكه معمولاً اكثر كارخانجات بزرگ تولید MDF دارای خطوط روكشی هم هستند. انواع روكش ها شامل روكش های چوبی (گونه های مختلف)، كاغذی، ملامینه، PVC  و… میشوند. 

 1. MDF های قالب گیری شده:

 در این روش تخته MDF به شكل خاصی كه در پرس به آن داده می شود تولید می شوند مانند رویه درهای طرح دار و حالت دار. یك تكه MDF یا در كابینت و كشو و پنجره و… این محصولات را می توان به راحتی روكش نمود (پرس ممبران) و عرضه بازار مصرف كرد. اخیراً واردات این رویه درها به ایران در حال رونق گرفتن است.

 1. MDF های قابل انعطاف:

بوسیله یك پیش تیمار شیمیایی روی MDF با تركیبات الكالین، می توان به آن خواص پلاستیك (موقتی) و قابلیت انعطاف و شكل پذیری را داد.

 1. ام دی اف های خاص:

LDF-HDF ام دی اف با وزن مخصوص بالای 650-800 کیلوگرم بر متر را HDF یا HIGH Density Fiber Board و ام دی اف های با وزن مخصوص 550-650 کیلوگرم بر متر را LDF یا Low Density Fiber board می گویند. که  عموما برای کف ، ساخت پروفیل های تزیینی معماری و غرفه های نمایشگاهی مورد مصرف است. 

 


 • 0

درب HDF چيست؟

Tags :

Category : مقالات

اچ دي اف (HDF) نوعي تخته فيبر است که به روش خشک توليد مي شود. چگالي اچ دي اف HDF بالاي 800 کيلوگرم بر متر مکعب مي باشد.

 توليد درب هاي منازل مسکوني و آپارتمان ها به يکي از دو روش زير صورت مي گيرد:

1-درب هاي تمام چوب :

که کل درب از چوب ساخته شده است و هيچ فضاي خالي در ميان درب وجود ندارد و يا به عبارت ديگر درب توپر است.

2-دربهاي روکشي:

براي ساخت اين درب ها ابتدا يک کلاف چوبي مستطيل شکل (مانند يک قاب عکس) با توجه به ابعاد درب ساخته مي شود و ورق هاي پيش ساخته اي مانند ورقهاي HPL،ورق هاي HDF و يا ساير ورق ها با توجه به سفارش مشتري بر رو و پشت کلاف پرس خواهد شد البته فضاي خالي ميان درب را يا باشبکه بندي چوبي و يا شبکه بندي هايي مقوايي که شباهت زيادي به لانه زنبور دارند و آن را هاني کامب مي نامند پرمي کنند.استفاده از شبکه بندي ها در فضاي خالي بين رويه هاي درب براي بالابردن مقاومت درب در برابر ضربه وشکنندگي مي باشد.

لازم به ذکر است مي توان از پرکننده هاي ديگري مانند پشم سنگ  يا يونوليت براي پر کردن فضاي خالي بين درب استفاده کرد.که عايق بهتري براي جلوگيري از انتشار صدا و همچنين اتلاف انرژي گرمايي و سرمايي مي باشند.

درب اچ دي اف (HDF) نيز مانند بسياري از درب هاي موجود در بازار جزء دسته درب هاي روکشي مي باشد.به طوري که روکش هاي HDFتوسط يک سري توليد کنندگان رويه آماده مي شود و توليد کنندگان درب تنها اين رويه ها را بر روي کلاف چوبي که در مورد آن صحبت کرديم پرس خواهند کرد.که البته متاسفانه اين رويه ها در ايران توليد نمي شوند .رويه هاي اچ دي اف(HDF) عمدتا از کشور هاي چين ،مالزي ،ترکيه و روماني وارد بازار ايران مي شوند.که از نظر کيفي و قيمت رويه هاي HDF توليدي مالزي و چين در يک سطح و رويه هاي HDF توليد کشورهاي روماني و ترکيه نيز در يک سطح قراردارند. در حال حاضر  رويه هاي HDF ترک و روماني موجود در بازار ايران از کيفيت بهتري برخوردار هستند.

 رويه هاي HDF را در دو دسته بررسي خواهيم کرد:

الف) رويه هاي HDF به صورت ورق مسطح

اين ورق ها در بازار ايران با ضخامت 3ميلي متر به وفور يافت مي شود اما به طور محدود ورق HDF مسطح با ضخامت 6 ميلي متر نيز وجود دارد.                                         

اما جالب است بدانيد که ورق هاي HDF مورد استفاده در صنعت درب همانطور که گفته شد فيبر مي باشند که  در حين توليد به وسيله غلطک هاي داغ شيارهايي مشابه طرح چوب بر روي سطح  ورق  HDFايجاد مي شود و در نهايت در برخي از توليدات کارخانه ها يک آستر سفيد بر روي  ورق HDF پاشيده مي شود که البته اين حالت بيشتر در ورق هاي 3 ميلي متري ديده مي شود.

لازم به ذکر است که ورق هاي MDF با ضخامت هاي مشابه نيز وجود دارد که تفاوت آن با HDF را در نوشتارهاي بخش مقالات سايت مي توانيد بررسي کنيد. 

ورق هاي مسطح هم به طور ساده مورد استفاده قرار مي گيرد هم اينکه مي توان به وسيله دستگاه CNC طرح هاي متنوعي را بر روي آن ايجاد کرد.

اخيرا استفاده از  ورق هاي HDF در صنعت مبلمان منزل و ادارات بسيار مورد استفاده قرار گرفته است خصوصا در توليد ميزهاي جلو مبلي و ميز تلويزيون و… و جايگزيني براي نئوپان ها و MDF هاي روکش چوب شده است.

 

ب)  ورق هاي HDF قالب گيري شده

در اين روش  خميرHDF را به شکل هاي متنوعي قالب گيري مي کنند و همانند ورق هاي مسطح شيار هاي مشابه رگه هاي چوب بر روي آن وحود دارد.اين ورق ها با ضخامت 3ميلي متر و تقريبا در 8 طرح مختلف در بازار وجود دارد.

 ورق هاي HDF با روکش ملامينه نيز در بازار موجو د مي باشد که با توجه به شهرت اين ورق ها به ورق ملامينه و يا ورق HPL از ذکر آنها در اين نوشتار خودداري کرديم و در نوشتار درب هاي ملامينهHPL آنها را مورد بررسي قرار داده ايم.همچنين در کارخانه هاي توليد کننده درب ، ورق هاي HDF را بوسيله دستگاه ممبران با PVC نيز روکش مي کنند و درب هايي با نام درب PVC  و يا درب HDF روکشPVC بهبازار عرضه مي کنند.


 • 0

اهمیت رنگهای ام دی اف کابینت آشپزخانه

Category : مقالات

معمولا در دکوراسیون داخلی رنگ متریال های مصرفی نقش بسیار مهمی را ایفا مینمایند . در آشپزخانه مهمترین قسمتها از نظر رنگبندی کابینت ها و کاشی های دوار آشپزخانه میباشد .
البته در ابتدا باید به این نکته اشاره نمود که در درجه اول انتخاب رنگ بیشتر سلیقه ای بوده و الزاما نباید از هر رنگی که نمایی زیبا به وجود می آورد برای هر آشپزخانه و هر سلیقه ای استفاده نمود و باید با روحیات کسانی که میخواهند زمان زیادی را در آشپزخانه سپری نمایند در نظر گرفته شود .
معمولا کابینت آشپزخانه ام دی اف با رنگها و روکشهای ملامینه طرح چوب مورد استفاده قرار میگیرند ولی در چند سال اخیر ام دی اف های جدیدی به بازار عرضه شده که رنگهای ساده یک رنگ و براق داشته که به نام ام دی اف های های گلاس شهرت دارند البته ام دی اف های های گلاس در رنگهای طرح چوب نیز موجود میباشد . پارتیشن اداری
برای انتخاب رنگ کابینت عجله نکنید و با دقت و برسی زیاد این کار را انجام دهید و به مدت زمان زیادی که میخواهید در آشپزخانه سپری نمایید فکر کنید . البته ما به شما پیشنهاد میکنیم حتما از تلفیق رنگهای تیره و روشن , سرد و گرم استفاده نموده و از ترکیب رنگها در کنار هم لذت ببرید و برای تیره و دلگیر نشدن آشپزخانه از کشوها , صفحه کابینت , کابینت های کوچک بالای ابچکان و کابینت های کوچک میتوان برای رنگهای تیره استفاده نمود : سفید و قرمز – سفید و مشکی – بیازمش و ونگه – وایت و گردویی.

در انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه چند نکته حائز اهمیت میباشد که به اختصار به آن اشاره مینماییم:

۱- ابعاد آشپزخانه ۲- ابعاد درگاه ورودی آشپزخانه ۳- ابعاد پنجره و یا نورگیر آشپزخانه ۴- چه نوع نور پردازی پیش بینی شده است ۵- و چه اندازه برای تمیزی آن وقت میگزارید


 • 0

MDF چیست؟

Tags :

Category : مقالات

what-is-mdf-1

ام‌دی‌اف به انگلیسی MDF مخفف واژه “تخته فیبر با چگالی (دانسیته ی) متوسط” (به انگلیسی Medium-density    fibreboard است که جزو فراورده‌های چوبی محسوب می‌شود. يک ماده مرکب چوبي محسوب مي شود با جرم حجمي بين ۵۰۰ تا ۸۰۰ کيلوگرم بر متر مکعب ( به طور متوسط 750 کيلوگرم بر متر مکعب) که از مواد مختلفي مي تواند تهيه گردد. در جهان بيشتر MDF ها بر پايه چوب و از چوبهاي نرم مثل درخت کاج تهيه می شوند.


اساس ترکيب
 MDF چوب و رزين است که تحت فشار و حرارت قرار گرفته و با افزايش استحکام ، مقاومت در برابر آتش و نفوذ ناپذيري خواص بهتري نسبت به چوب نرم خوا هد داشت همچنين قابليت ماشين کاري بالايي نيز دارد که قبل از اين تنها چوبهاي سخت قابليت کارهاي مکانيکي و ماشين کاري را دارا بودند. MDF ها به طور معمول داراي ضخامتي از ۳ تا ۴۰ ميليمتر مي باشند.
امروزه علاوه بر چوبهاي نرم از ديگر مواد نظير ساقه غلات ، برنج ، ني ، نيشکر ،چوبها و کاغذهاي غير قابل مصرف و
براي تهيه تخته صنعتي استفاده مي شود. MDF توليدي از چوب داراي کيفيت بهتري از ساير انواع MDF مي باشد. MDF تهيه شده از باگاس نيشکر نيز از قاعده مستثني نيست ولي از نظر کيفي در سطح جهاني در رده چوب طبقه بندي مي شود. MDF در مقايسه با نئوپان، داراي جرم يکنواخت تري در سطح ورق است همچنين از صافي سطح و قابليت سنباده زني و اصلاح سطح برخوردار است MDF به صورت خام و روکش شده به بازار عرضه مي گرددMDF .هاي مسطح در ساخت مبلمان اداري ، کابينت ، تزئينات داخلي چوبي کاربرد فراوان دارند.

 MDF يک محصول پانلي است که از ترکيب الياف لينگوسلولزي با رزين هاي مصنوعي يا هر نوع چسب مناسب ديگر توليد مي شود. اين پانل ها از دانسيته ۴۹۶ تا ۸۰۱ کيلو گرم بر متر مکعب (۵۰-۳۱ پوند بر فوت مکعب) در پرس داغ فشرده مي شوند. چسبندگي داخلي کامل پانل به وسيله رزين مصنوعي و ساير چسب هاي آلي حاصل مي شود. اما بدليل ارتقاء سطح کيفي MDF نسبت به ساير محصولات مشابه آنرا متمايزتر نشان داده و بخودي خود از جايگاه خاصي برخوردار نموده زيرا اين محصول ضمن قرار گرفتن در خانواده تخته هاي سخت، مقاومت کاربردي بالاتر نيز دارا مي باشد. از طرفي بدليل اينکه سطح MDF صاف، يکنواخت و نرم بوده و ترکيبي از فيبرهاي چوبي ليگنو سلولزي مي باشد در برابر گرما و فشار سخت شده و در صورت مخلوط شدن با ساير افزودني ها کمک شاياني به ارتقاء سطح کيفيت آن مي شود تا بتوان در ساخت کابينت آشپزخانه، مبلمان، ميزو صندلي، اثاثه اداري و از آن بهره جست.

what-is-mdf

 MDF در مقايسه با تخته خرده چوب داراي دانسيته يکنواخت تر در سراسر تخته و لبه هاي صاف تر و منسجم تر است که در نتيجه آن بهتر مي تواند مورد ماشين کاري قرارگيرد. محصول نهايي مي تواند به صورت سطح صاف و يا با رگه هاي دلخواه طرح چوب باشد که در اين صورت نياز به روکش شدن با روکش طييعي و يا لمينت از بين مي رود.اکنون در بيشتر موارد سازندگان کابينت از MDF به جاي تخته سه لائي يا تخته هاي نئوپان استفاده مي کنند که از مقاومت زيادي در مقابل رطوبت برخوردار است.MDFهمواره به عنوان مغز و درون کار در صنعت چوب مورد استفاده قرار مي گيرد. آن چه MDF را زيبا مي سازد پوشش روي آن است که بسته به نوع کارمتفاوت مي باشد. از معروفترين روکش هايMDF مي توان PVC ،VINILIUM ، HPL ( فرميکا) نام برد. اچ پي ال  بسته به نوع ضخامتش متفاوت است. بنابراين هرچه از روکش هاي ضخيم تر و مقاوم تر در پوششMDF استفاده شود جنس مرغوب تري بدست خواهد آمد.

تـوليـد انواع مختـلف اين محصول در جـهان دامنـه کاربـرد آن را بـسيـار وسيـع کرده است. امروزه مي توان تخته فيبر هاي نيمه سنگين MDF بسيار متنوعي از جمله تخته هاي سه لايه يا يکنواخت و همگن، تخته هاي نازک و ضخيم در ابعاد مختلف، تخته هايي با فرم آلدئيد کم ، فرم آلدئيد يا بدون فرم آلدئيد، تخته هاي تبديل به سايز شده، روکش شده، لبه چسبانده، نقش برجسته، قالب گيري شده، ابزار خورده، پروفيل شده، با دانسيته هاي بسيار متنوع (کم يا زياد)، مقاوم در برابر رطوبت، آب، آتش، قارچ، حشره و را در بازارهاي جهاني يافت.

ام دي اف را پس از توليد مي‌توان روکش نمود. روکش‌هاي تزييني علاوه بر زيبايي به دوام و کاربرد آن در محيط‌هايي مانند آشپزخانه کمک مي‌کند. روکش ملامينه متداول ترين نوع روکش براي MDF مي‌باشد که در آن فرايند کاغذ دکوراتيو آغشته به رزين تحت فشار و حرارت بر روي تخته چسبانده مي‌شود. اين محصول ضمن دارا بودن خواص شبيه ساير اوراق فشرده چوبي داراي برخي خواص برتر نيز مي باشد که باعث ارتقاء بازار آن در بين ساير اوراق فشرده چوبي مانند تخته خرده چوب (نئوپان)، تخته لايه، تخته فيبر سخت و شده است . در واقع اين محصول (MDF ) ابتدا بعنوان جايگزين اوراق فشرده چوبي مطرح بوده و سپس در کاربردهاي جايگزين چوب نيز بکار رفته است. در حال حاضر دامنه کاربردهاي آن روز به روز در حال افزايش است.

 

از جمله خصوصياتي که باعث ايجاد کاربردهاي متنوع (MDF ) شده عبارتند از :

 • خصوصيـات فيزيـکي و مکـانيکي بالا
 • دامنه وسيع دانـسيـته (وزن مخـصوص) ، ضخامت و ابـعادMDF قابل توليد
 • قابليت ابزار خوري ، ماشين کاري و سنباده زني
 • سطوح صاف و متراکم
 • قابليت شکل پذيري و لبه هاي صاف
 • عدم وجود معايب چوب
 • پروفيل دانسيته يکنواخت و همگن
 • قابليت انجام رو سازي هاي مختلف همچون انواع روکشي هاي چوبي و غير چوبي، رنگ آميزي و غيره
 • پايداري ابعاد و مقاومت به فشرده شدن
 • زيبايي ظاهري، طبيعت ملايم و ظريف و حالات شبيه به چوب
 • قيمت مناسب

 

اولين کارخانجات تخته فيبر ايران در دهه ۱۳۴۰ با نام ( فيبر رويال) در بندر انزلي و ( فيبر بابلسر) به بهره برداري رسيد. نخستين کارخانه توليد MDFايران در بهار ۱۳۸۳ با نام ( صنايع چوب خزر) به بهره برداري رسيد. قابل ذکر است که بزرگترين کارخانه توليدMDF جهان از ماده اوليه باگاس با ظرفيت۴۰۰۰۰۰ تن در آينده در خوزستان به بهره برداري خواهد رسيد که زمينه عظيمي براي صادرات اين محصول استراتژيک فراهم مي آيد.

 نياز بازار از طريق واردات تامين مي شود. ام دي اف وارداتي به هر دو صورت خام و روکش شده مي باشد و عمدتا از کشورهاي ترکيه, اندونزي, روسيه, اسپانيا, ايتاليا, آلمان, اتريش, فنلاند, و وارد مي شوند. البته محصولات ترکيه و اندونزي به علت قيمت کمتر نسبت به سايرين و کيفيت نسبتا قابل قبول طرفداران بيشتري در بازار فعلي ايران دارند.

 


 • 0

تاریخچه‌ ام‌دی‌اف در ایران

Tags :

Category : مقالات

نیاز بازار از طریق واردات تأمین می شود. ام‌دی‌اف وارداتی به هر دو صورت خام و روکش شده می‌باشد و عمدتاً از کشورهای ترکیه، اندونزی، روسیه، اسپانیا، ایتالیا، آلمان، اتریش، فنلاند و… وارد می شوند.

البته محصولات ترکیه و اندونزی به علت قیمت کمتر نسبت به سایرین و کیفیت نسبتاً قابل قبول طرفداران بیشتری در بازار فعلی ایران دارند.

اخیراً دولت برای حمایت از تولید کننده داخلی سیاست آنتی دامپینگ اتخاذ کرده و برای ورود محصولات ساخت ترکیه محدودیت قایل شده است.

در سال ۸۲مقدار ۱۲۴۲۰۱ متر مکعب تخته صنعتی فشرده با جرم مخصوص متوسط وارد شده که نسبت به سال ۸۱ ٪۹۶ افزایش داشته‌است، از این مقدار واردات ۵۳٪ به صورت خام و ۴۷٪ روکش شده بوده است. این در حالی است که واردات روکش، ۱۰۷٪ نسبت به سال ۸۱ افزایش یافته است.

در ایران شرکت‌های بسیاری توانایی روکش کردن نئوپان و ام‌دی‌اف خام را دارند. اکثر این شرکتها اقدام به وارد کردن ام‌دی‌اف خام نموده و پس از روکش کردن به بازار عرضه می کنند. روکش‌های مصرفی در ایران اغلب از نوع Foil Finish و PVC می باشند.


تلفکس

برای خرید ، ارسال به سراسر کشور و یا دریافت اطلاعات بیشتر در ساعت اداری تماس بگیرید:

02133285339
error: Content is protected !!