انواع برجستگی ام دی اف

پیش از این به انواع برند هایگلاس و برجستگی های آنها اشاره کردیم. امروز برجستگی انواع برند ام دی اف را بررسی میکنیم.

از نئوپان برفی تا ام دی اف

در گذشته بیشتر نئوپان با روکش ملامینه رواج داشت. نئوپان ها اصطلاحا برجستگی برفی داشتند. برندهایی همچون ام دی اف زنجان، نئوپان پویا وپارس نئوپان، محصولات نئوپان خود را با روکش ملامینه و برجستگی برفی با رنگ های گوناگون و یا نئوپان سفید برفی روانه ی بازار میکردند. همچنین برندهای ترکیه ای همچون؛ ام دی اف چامسون، ام دی اف یلدیز اینتگره و سونتا، ام دی اف کاستامانو و نیز شماری از برندهای ام دی اف اتریشی همچون؛ ایگر و کایندل محصولات خود را با برجستگی های فریز، پوست تخم مرغی، برفی و برجستگی اتریش به ایران صادر میکردند.

ولی برندهای ایرانی برای رفع نیاز بازار داخل تولید ام دی اف روکش ملامینه را در دستور کار گذاشتند. از جمله اولین ها زنجان چوب، ام دی اف ایزوفام و پویاچوب و سپس ام دی اف آرتا و صنعت فیبر آریا (ام دی اف آریا) تولید ام دی اف با روکش ملامینه را آغاز کردند.

ام دی اف سفید صابونی

MDF سفید صابونی یا همان ام دی اف بدنه کابینت پرفروش ترین کالای صنایع ام دی اف است. از دلایل استفاده از این محصول در واقع نداشتن برجستگی آن و به سادگی پاک شدن آن است. ام دی اف سفید صابونی نیز تلالوهای گوناگونی دارد. بسیار براق یا سفید آیینه ای، ام دی اف سفید صابونی براق که پرکاربردترین است. و در پایان ام دی اف صابونی مات که طرفداران خاص خود را دارد. درباره قیمت ام دی اف صابونی باید گفت قیمت مناسبی دارد و شرکت های فراوانی به تولید آن می پردازند. در جستاری دیگر به گزارش انواع ام دی اف سفید می پردازیم.


ام دی اف برجسته (SD)

تا سالها شرکت های ام دی اف اتریشی و ام دی اف ترکیه جذاب ترین برجستگی ها را به بازار ایران ارائه میدادند ولی برند ام دی اف ایزوفام و برند ام دی اف آریا برای نخستین بار MDF برجسته را عرضه کردند. این برجستگی بسیار ملایم است و برجستگی پراکنده و تقریبا موازی دارد با ناخن قابل لمس است. پس از آن دیگر برندها همچون؛ ام دی اف آرتا، ام دی اف نقطه و ام دی اف گلستان نیز تولید SD را آغاز کردند. ولی امروزه بیشتر برندها تولید کننده ی ام دی اف برجسته هستند.

ام دی اف براق

طرفداران طرح های براق بسیار زیاد هستند. برای همین فروش هایگلاس براق بسیار رواج دارد ولی نکته ی مهم این است که قیمت هایگلاس بالا است. بنابر این شرکت های تولید کننده ی ام دی اف ملامینه تصمیم گرفتند تا ام دی اف براق تولید کنند.
این نوع برجستگی در واقع مانند هایگلاس براق نیست و نمیتوان توقع هایگلاس های موفق بازار را از آن داشت ولی در بسیاری مواقع بسیار پر کاربرد است به ویژه این که از نظر متر مربع دو برابر هایگلاس است. نخستین برندهای تولید کننده ام دی اف براق ام دی اف پاک چوب، ام دی اف آسا و آرا و ام دی اف نقطه بودند. ولی برند ام دی اف پویا نیز به این مجموعه پیوسته است.

ام دی اف با برجستگی اتریشی

سالها ام دی اف اتریشی بی رقیب بود ولی با گسترش برندهای ایرانی ام دی اف اتریشی از دور خارج شد و به همراه آن برجستگی این محصول نیز از نظر ها دور ماند. نخستین بار ام دی اف پلیپان دوباره این برجستگی را به بازار ارائه داد و پس از آن همین برجستگی در برند ام دی اف پانو و ام دی اف تیک نیز به کار رفت.
این برجستگی تخت و مات است و حس طبیعی بودن و چوبی بودن طرح را به بیننده منتقل میکند.

ام دی اف کتان

از نمونه های نسبتا جدید برجسته است و بیشتر منطبق بر طرح است. یعنی ام دی اف طرح پارچه که برجستگی بافت کتان دارد. امروزه شرکت های زیادی این طرح ها و برجستگی ها را ارائه میدهند. برندهای ام دی اف پانو، ام دی اف اکسترا و ام دی اف ویسپان بیشترین نمونه ها را ارائه میدهند.

ام دی اف سینکرونایز

ام دی اف فرامید برای اولین بار به صورت گسترده برجستگی های جدیدی را به بازار ارائه داد. برجستگی سینکرو، برجستگی مختص به خود فرامید. ولی ام دی اف ایزوفام نیز برجستگی های امباس که مختص خود این شرکت است و همچنین ام دی اف سینکرو را روانه بازار کرد. امروزه ام دی اف برند آرتا و گرندوود نیز این برجستگی را تولید میکنند.

برجستگی های رایج ام دی اف را معرفی کردیم ولی قطعا انواع دیگری نیز در بازار موجود است.

سحر قاسمیان
ژانویه 21, 2021