تاریخچه هایگلاس آلکیپیشینه ی ام دی اف برند آلکی به گروه شرکت های آدو می رسد. در سال 1956 گروه شرکت های ADO تاسیس شد. فعالیت های تولیدی که با تولید زیره های کفش آغاز شد، با نام چاغلار پلاستیک ادامه یافت. در سال 1997 آدوپن به عنوان یکی از شرکت های پیشرو در تولید پروفیل های PVC در ترکیه، با استفاده از نیم قرن دانش و تجربه چاغلار پلاستیک در آنتالیا توسط مصطفی ساک تاسیس شد. سپس در سال 2001 با هدف تامین نیازهای بازار به بهترین نحو و ادغام یکی از شرکت های پیشرو و قدیمی در زمینه تولید PVC با نام تجاری پلاس پن فعالیت خود را با نام آدوپن پلاستیک در استانبول پی گرفت. برای تامین سریع نیاز بازار، شبکه فروش وخدمات خود را در استانبول، ازمیر، آنکارا، آدانا و آنتالیا در کمترین فاصله زمانی توسعه داد. گروه آدو، از سال 2003، به منطقه صنعتی آنتالیا که یکی از بزرگترین مناطق صنعتی خاورمیانه است، منتقل شد.


گروه آدو، که مجهز به جدیدترین فن آوری ها بوده و دارای 500000 متر مربع فضای باز و 220000 متر مربع فضای سرپوشیده است، به صورت 24 ساعته در حال تولید می باشد. آدوپن برای فعالیت های تحقیق و توسعه نیز اهمیت بسیاری قائل است. آدوپن، از طرف اتاق بازرگانی استانبول به عنوان یکی از بزرگترین شرکت ها در میان 500 شرکت بزرگ صنعتی ترکیه قرار گرفته است. پیشی گرفتن از رقیبان توسط آدوپن و توسعه پایدار آن در سایه وقوف کامل به اهمیت راهبردی تحقیق و توسعه بوده است. ” آلکی به همراه تیم تحقیقاتی خود مستقر در کارخانه به طور مستمر برای ارائه محصولاتی نوین، با کیفیت و با ارزش افزوده بالا تلاش می نماید. در بخش تحقیق و توسعه(R&D ) ، توسعه فن آوری ها اهمیت بسیاری دارد. آلکی علاوه بر برتری تکنولوژیکی و ویژگی های کاربردی محصولات، تلاش می نماید از لحاظ کیفیت طراحی، به نوآوی بپردازد. ALKI ، سالانه بخش قابل توجهی از سرمایه در گردش خود را برای اقدامات تحقیق و توسعه اختصاص می دهد. این سرمایه گذاری ها نشان دهنده علاقه مندی آلکی به ایجاد محصولاتی در کلاس جهانی برای مشتریان است.” گروه آدو، در سال 2006 در مجموعه های تولیدی خود در آنتالیا/ ترکیه، در زمینه مصالح ساخت و ساز، تحت برند های DEKADO,PLADEK,PANADO به تولید سیستم های قالب و پانل کمپوزیت آغاز به فعالیت کرده است

در نتیجه تلاش های بی وقفه درزمینه ی تحقیق و توسعه، تولید و عرضه CRP (پروفیل تقویت کامپوزیت) در همان سال در دستور کار قرار گرفت. با استناد به افزایش فروش پروفیل PVC در روسیه از طرف گروه آدو تصمیم به سرمایه گذاری در روسیه گرفته شد. این پروژه تحت برند وین تک Wintech در مجموع در 220.000 متر مربع ساخته شد که 110.000متر مربع آن فضای سرپوشیده می باشد. در سال 2007 گروه آدو با برند آدو کاپی ADOKAPI شروع به تولید درهای MDF و کامپوزیت چوب کرده است. آدو کاپی با ظرفیت تولید 1،000،000 درب در سال به عنوان بزرگترین تولیدکننده درب های MDF و کامپوزیت چوب مطرح است. در سال 2007 گروه آدو، تولید پروفیل PVC در جمهوری آذربایجان را با برند PLASPEN آغاز نموده است. در سال 2009 گروه آدو، در تاسیسات آنتالیا/ ترکیه خود، شروع به تولید سیستم های لوازم جانبی و سیستم های جانبی درب با نام تجاری ACCADO نموده است. گروه آدو تولید پروفیل PVC را در هندوستان و اکراین با نام تجاری وین تک Wintech شروع کرده است. در سال 2011 نام تجاری ADO- PORTISAN که در حوزه داربست ساخت و ساز و سیستم های قالب بندی فعالیت می نمود، به گروه آدو پیوست. سال 2012 وین تک Wintech به عنوان اولین سرمایه گذاری گروه شرکت های ADO، در ایران آغاز به فعالیت کرده است که یکی از تولیدکنندگان پیشرو در صنعت پروفیل های UPVC در و پنجره در کشور است. 2014 گروه آدو، در موازات اهداف و وظایف خود، یکپارچگی را به عنوان یک اولویت استراژیکی مهم می بیند. در این زمینه، گروه آدو در منطقه یکپارچه آنتالیا شروع به تولید مواد ساختمانی آلومینیومی با نام تجاری آدو آلومینیوم ADO ALÜMİNYUM کرده است. سال 2015 گروه آدو با توجه به توسعه پایدار و یکپارچه، اولویت های استراتژیکی و حمایت از اهداف سرمایه گذاری خود، درسال 2015 به سرمایه گذاری در زمینه تولید فیلم های دکوراتیو و مصالح کف پوش اقدام کرد. سرمایه گذاری تولید فیلم های دکوراتیو در همان سال تکمیل و تولید با نام تجاری آدو فیلم ADOFİLMآغاز شده است. گروه آدو در همان سال در زمینه خدمات حمل و نقل هوایی که در خط مشی اصلی گروه، در نظر گرفته نشده بود با گروهی متخصص در این زمینه وارد شراکت شده است.

سحر قاسمیان
ژوئن 25, 2020