هایگلاس چیست؟

هایگلاس چیست؟

یک ورق ام دی اف هایگلاس از شش بخش تشکیل شده است. از سمت پشت ورق به ترتیب شامل؛

روکش پشت.

مغز ام دی اف (MDF خام).

چسب زیر روکش هایگلاس.

روکش هایگلاس.

سلفون محافظروکش پشت MDF هایگلاس چیست؟

معمولا برای روکش پشت ام دی اف هایگلاس از پت سفید استفاده میشود. در واقع نوعی روکش PVC است که نمایی پوست تخم مرغی یا گاهی چرمی دارد. پت سفید بهترین گزینه برای روکش پشت ام دی اف هایگلاس است. چرا؟…. میتوان پشت هایگلاس را با روکش کاغذ هم پوشاند (ولی کاغذ در اثر برخورد آب متورم میشود، کنده میشود یا حداقل زمانی که آلوده شود پاک نمیشود). میتوان پشت ام دی اف را با روکش ملامینه نیز روکش کرد (مشکل این فناوری نیز این است که چون یک روی محصول ملامینه میشود و روی دیگر روکش هایگلاس، محصول تولیدی در اصطلاح درودگران (نجارها) تاب بر میدارد. بنابر این همه ی برندهای AGT ، آلکی ، یلدیز ، دکوپنل، پانوتک ، هایگلاس پاک چوب، سیتک ، هایگلاس ایزوفام ANG و AGE پشت محصول خود را با پت سفید می پوشانند.

مغز ام دی اف هایگلاس چیست؟
واژه ی MDF به معنی آن تخته با چگالی متوسط است. در واقع ام دی اف خام همچون نئوپان خام از براده ها و خرده های چوب ساخته میشود با این تفاوت که ام دی اف ذرات بسیار ریزتر با کیفیت بالاتر و همچنین فناوری ساخت پیشرفته¬تر دارد و البته اینکه کیفیت چسب مورد نیاز برای تولید ام دی اف خام اهمیت زیادی دارد و مستقیما کالای تولید شده را در ارزش-گذاری تحت تاثیر قرار میدهد. در جستاری دیگر درباره ی انواع ام دی اف خام در بازار ایران و کیفیت آن گزارشی خواهد آمد.

اما خالی از لطف نیست درباره ی چگالی یا دانسیته ی MDF نیز بدانیم. دانسیته ی ام دی اف ها معمولا از 650 تا 800 کیلوگرم در هر متر مکعب است. بیشتر برندهای هایگلاس در ایران با مغز خارجی (خام تایلندی یا خام ترکیه ای) تولید هایگلاس دارند ولی برندهایی همچون هایگلاس AGE از خام ایرانی هم برای تولید هایگلاس بهره میبرد. ( برای دیدن رنگ های هایگلاس ای جی ای کلیک کنید)

چه چسبی برای روکش هایگلاس استفاده میشود؟
کیفیت چسب در تولید هایگلاس اهمیت فراوانی دارد، کنده نشدن روکش و تغییر رنگ ندادن روکش های رنگ روشن به این مهم نیز بستگی دارد. برندهای معتبر برای بالا ماندن کیفیت کالای تولیدی از چسب های خارجی استفاده میکنند.

هایگلاس چیست؟

روکش MDF هایگلاس چیست؟
ام دی اف هایگلاس یا HighGloss MDF که به معنی ام دی اف بسیار درخشنده است در واقع ورق ام دی اف خام با روکشی از جنس پلکسی گلاس است. گاهی به نادرست واژه ی Gloss با واژه ی Glass اختلاط معنایی پیدا میکند. درباره ی ام دی اف هایگلاس منظور واژه ی بسیار درخشنده است در صورتی که Glass به معنی شیشه است.ویژگی ها و معایب هایگلاس چیست؟
خب با این اوصاف معنی ام دی اف هایگلاس میشود ام دی اف با روکش بسیار درخشنده. درباره ی مزایای ام دی اف با روکش پلکسی گلاس میتوان به مسائلی همچون؛ممانعت در برابر نفوذ آب به قسمت ام دی اف خام اشاره کرد. در واقع زمانی که آب روی روکش ریخته شود آب به داخل آن نفوذ نمیکند و سر میخورد… البته این در صورتی است که آب به بخشی از ام دی اف خام نفوذ نکند مثلا از کناره ی ورق (در صورت نداشتن نوار PVC و یا وجود سوراخ یا شکاف روی روکش هایگلاس.
درخشندگی زیاد از مزایای ام دی اف هایگلاس است. در گذشته ناگزیر بودند این درخشندگی را با پوشش لاک روی چوب ایجاد کنند.

یک مزیت دیگر MDF هایگلاس خم پذیری روکش است به گونه ای که برخی از تولید کنندگان و دکوراتورها پشت محصول ام دی اف را با دستگاه تراش موسوم به CNC برش میدهند تا به نزدیک پشت روکش هایگلاس برسند و سپس محصول را تا 90 درجه خم میکنند و با این روش بدون اینکه کوچکترین جای برش دیده شود حجم مکعب کاملا یک دست را به نمایش میگذارند.
تنوع رنگ و طرح نیز از مزایای این کالا محسوب میشود. در حال حاضر شرکت های فروانی در سراسر کشور و جهان ام دی اف هایگلاس تولید میکنند. در مقاله ای دیگر شرکت های تولید کننده و کیفیت تولید آنها گزارش خواهد شد.اما فرصت خوبی است که درباره ی روکش های گوناگون که به عنوان هایگلاس در برندهای مختلف به کار میرود اشاره کنیم، برجستگی سافت تاچ یا همان ام دی اف سوپر مات سطحی بسیار مات دارد و برعکس هایگلاس است. برای نمونه برند هایگلاس AGT که کد 601 آن سفید براق است ولی در همان برند کد 733 سفید سافت تاچ مات است. همچنین روکش براق سفید با برجستگی به نام دالگالی سفید با کد 664 که موج های برجسته دارد. یا طرحی به نام صحرای سفید ای جی تی با کد 662 که در واقع طرحی 3D دارد و همچون تپه های شنی کویر است و نمای آن نیمه مات است. همه ی این روکش ها در اصطلاح بازار در دسته ی هایگلاس دسته بندی میشود و برندهای گوناگون هایگلاس این رنگ ها و طرح ها را تولید میکنند.

مهمترین ضعف هایگلاس خش پذیری آن است (همه ی برندها این مشکل را دارند) البته نیاز به نگرانی نیست چون با نگهداری مناسب و با توجه به تنوع رنگی فراوان آن همچنان میتوان این محصول را برای دکور خانگی یا اداری یا فروشگاهی یا هر محیط دیگری انتخاب کرد.
مشکل دیگر هم ماندن اثر انگشت و لک شدن هایگلاس است که البته قابل رفع با یک شیشه شوی ساده و دستمال نرم است.

هایگلاس های سلفون دار چه مزیتی دارند؟
در واقع برندهای معتبر بخشی از شناسنامه ی کالای تولیدی خود را در سلفون هایگلاس منعکس میکنند. امروزه هایگلاس ها دو سلفونه هستند یک سلفون که محافظ روکش هایگلاس است و سلفون دیگر که تصویر تکرارشونده ی لوگوی آن برند را بر خود دارد. البته راه دیگر اصل بودن کالای هایگلاس چاپ کناره ی ورق خام است. همه ی برندهای هایگلاس AGT ، هایگلاس آلکی ، هایگلاس یلدیز ، هایگلاس دکوپنل، هایگلاس پانوتک ، هایگلاس پاک چوب، هایگلاس سیتک ، هایگلاس ایزوفام، هایگلاس ANG و هایگلاس ای جی ای AGE برندهای معتبری در بازار ایران هستند.

سحر قاسمیان
دسامبر 10, 2020