MDF خام

ام دی اف خام

MDF نوعی فیبر با چگالی بین 650 تا 800 کیلوگرم در متر مکعب که از تحت فشار قرار دادن مخلوط چسب و ذرات چوب (ضایعات چوب یا سایر مواد سلولزی) توسط پرس تولید می شود. نوع افزودنی های چسب و همچنین میزان و شکل پرس در این پروسه نوع و خصوصیات فراورده نهایی را تعیین می کند. MDF از مقاومت زیادی در مقابل رطوبت برخوردار است و همواره به عنوان مغز و درون کار در صنعت چوب مورد استفاده قرار می گیرد.

آلمان و ترکیه از بزرگترین تولید کنندگان ام دی اف در جهان بشمار می روند. معمولا فیبر های تولید شده بصورت خام و یا روکش شده ( با انواع روکش های ملامینه، چوب طبیعی، کاغذهای دکوراتیوPVC ، VINILIUM، HPL ، فرمیکا و … ) در ضخامت های مختلفی به بازار عرضه می شوند . ورقه های MDF در ضخامت های 2،  3 ، 4 ، 6 ، 8 ، 10 ، 12 ، 16 ، 18 ، 20 ، 25 ، 32 و 38 میلیمتر وارد بازار می شوند .

در حال حاضر حدود 15 درصد نیاز کشور به MDF در داخل و 85 درصد آن توسط واردات از سایر کشور ها تهیه می شود .

امروزه در بیشتر موارد سازندگان کابینت از MDF به جای تخته سه لایی یا تخته های نئوپان استفاده می کنند. MDF در ساخت کابینت، دیوارهای چوبی، کمد و دکوراسیون داخلی منازل کاربرد زیادی دارد.

mdf-1

از جمله خصوصیاتی که باعث ایجاد کاربردهای متنوع MDF در صنایع دکوراسیون شده عبارتند از :

  1. خصوصیـات فیزیـکی و مکـانیکی بالا

  2. دامنه وسیع دانسیته (وزن مخصوص)، ضخامت و ابعاد قابل تولید

  3. قابلیت ابزار خوری ، ماشین کاری و سنباده زنی

  4. سطوح صاف و متراکم

  5. قابلیت شکل پذیری و لبه های صاف

  6. عدم وجود معایب چوب

  7. پایداری ابعاد و مقاومت به فشرده شدن

  8. زیبایی ظاهری، طبیعت ملایم و ظریف و حالات شبیه به چوب

  9. قیمت مناسب

mdf

در حقیقت MDF وارداتی به هر دو صورت خام و روکش شده عمدتاً از کشور های ترکیه ، اندونزی، روسیه ، اسپانیا ، ایتالیا، آلمان ، اتریش، فنلاند و… وارد می شوند. نوع بدون روکش و رنگ نشده MDF، که MDF خام نام دارد.

شما می توانید این ام دی اف را که از چوب های با کیفیت تهیه گردیده و فشرده سازی آن با تکنولوژی مدرن در کشورهای اروپایی صورت گرفته است، را خریداری کرده و به دلخواه و سلیقه خود جهت طراحی یک دکوراسیون با شکوه آن را به تولیدکننده ها جهت نصب روکش های با کیفیت و مورد نظر خود تحویل دهید.

در حال حاضر MDF های ترکیه و اندونزی به جهت قیمت مناسب تر و کیفیت قابل قبول طرفداران زیادی را در ایران به خود جلب کرده است.

سحر قاسمیان
فوریه 8, 2017